Američan daroval lesbičkám spermie, teraz musí platiť alimenty

134

Matka dieťaťa sa ale neskôr dostala do finančných ťažkostí a súd rozhodol, že biologický otec je za dieťa finančne zodpovedný. Umelé oplodnenie totiž neurobili lekári.

Keď sa partnerky Jennifer Schreinerová a Angela Bauerová v roku 2009 rozhodli, že chcú dieťa, zverejnili na internetovej sieti Craiglist inzerát. Ich žiadosť zaujala Williama Marotta, ktorý lesbickému páru daroval tri kalíšky svojho semena.

„Daroval som im genetický materiál a tým to pre mňa skončilo,“ hovorí dnes podľa serveru NBC News štyridsaťsedemročný Marotta.

Marotta a obe ženy podpísali zmluvu, že biologický otec nebude mať za dieťa žiadnu finančnú zodpovednosť. Následné umelé oplodnenie ženy vykonali v domácich podmienkach, neasistoval však pri ňom lekár. Na konci roka 2009 sa im narodila dcéra.

Ženy sa neskôr rozišli, matka dieťaťa kvôli chorobe odišla z práce a požiadala stáť o pomoc. Úradníci sa obrátili na súd so žiadosťou, aby Marotta stanovil právoplatným rodičom finančne zodpovedným za dieťa. A sudkyňa im vyhovela.