Pracovisko, v ktorom sa získavajú z vyradených dopravných prostriedkov cennejšie druhotné suroviny, prevádzkuje v tejto súvislosti aj niekoľko ďalších zberných miest pre staré automobily, a to v Prešove, Krompachoch, Humennom, Starej Ľubovni a Bardejove.
Vybudovanie spracovateľských kapacít sa podarilo hanušovskej spoločnosti zrealizovať okrem vlastných prostriedkov aj s pomocou dotácie z Recyklačného fondu (RF) v sume 91.283 eur. „Využili sme ju na dobudovanie linky na spracovanie starých vozidiel, ale väčšinu zdrojov sme museli vynaložiť samy,“ informoval Ervín Mačej, riaditeľ s. r. o. Maveba.
Podľa jeho slov je tak pracovisko schopné spracovať v priebehu roka asi 6000 kusov starých vozidiel, pričom môže ísť aj o nákladné autá, ale i stavebné či poľnohospodárske stroje.
Maveba svoju činnosť zameriava na minimalizáciu tvorby odpadov, ich zhodnocovanie, ako i recykláciu nebezpečných odpadových látok zo starých motorových vozidiel, pričom uplatňuje systém úplnej demontáže áut a následnú selekciu jednotlivých komponentov. Vyčleňujú sa tak druhotné suroviny, ktoré sa ďalej zhodnocujú u ďalších spracovateľov.
Podľa Mačejových slov ide napríklad o hliník, oceľ, liatinu, sklo, gumu a plasty, ktoré sa vracajú do výrobného procesov, čím sa prispieva k úsporám primárnych surovinových a energetických zdrojov.
Vlani spracovala hanušovská spoločnosť niekoľkonásobne väčšie množstvo automobilov ako v tomto roku, čo podľa Mačeja súviselo hlavne so zavedením takzvaného šrotovného. Firma vtedy zdemontovala asi 2000 kusov ojazdených vozidiel.