Daňové licencie by mali zrušiť

1277

Daňové licencie brzdia rozvoj podnikania na Slovensku a likvidujú začínajúce firmy. Len v minulom roku zaniklo už viac ako 50 tisíc podnikateľských subjektov. Tvrdí to slovenský europoslanec Ivan Štefanec.

Podľa neho by sa preto mali daňové licencie zrušiť.

„Nielenže sa nedosiahol požadovaný cieľ, teda vybrať na daniach viac ako pred zavedením daňových licencií, ale tvrdé dáta dokazujú, že tento prvok je pre podnikateľské prostredie vyslovene škodlivý,“ skonštatoval Štefanec.
Dodal, že v minulom roku zaniklo už viac ako 50 tisíc podnikateľských subjektov a ďalšie tisíce si tento rok posúvali daňovú povinnosť, pretože neboli schopné zaplatiť licenciu.

Štefanec je zároveň presvedčený, že daňové licencie ohrozujú najviac malé a začínajúce spoločnosti.

„Vláda síce deklarovala, že start-upy budú mať od povinnosti ročný odklad, no rok je na vybudovanie stabilnej firmy vykazujúcej zisk príliš málo. Je vidieť, že v súčasnej vláde sedia ľudia, ktorí nemajú s reálnym podnikaním žiadne skúsenosti a nepoznajú každodenné problémy, s ktorými musia zápasiť malí podnikatelia a živnostníci,“ myslí si europoslanec.

Upozornil, že zvyšovanie záťaže pre podnikateľov je v rozpore s dlhodobou stratégiou Európskej únie, ktorá naopak ráta s ich odstraňovaním. Podľa neho môže zhoršovanie podnikateľského prostredia Slovensku v budúcnosti výrazne poškodiť a okolité krajiny ho v hospodárskom raste predbehnú.

„V Európskom parlamente presadzujeme zavádzanie progresívnych foriem podnikania, napríklad jednoosobových s. r. o., ktoré bude možné založiť za jedno euro cez internet,“ priblížil Štefanec. Junckerov investičný plán podľa jeho slov priamo počíta s rozsiahlym zapojením malých a stredných podnikov.

„Profit z otvorenia amerických trhov po ratifikácii zmluvy TTIP je podmienený dobrým podnikateľským prostredím. Súčasná vláda robí všetko pre to, aby Slovensko na tieto výzvy nebolo pripravené,“ dodal Štefanec.