Do čínskych textiliek vtrhli roboti. Robotníkom berú prácu, továrnikov tešia

508

    V textilnej továrni Wang Len-Cua sa pracuje sedem dní v týždni. Prevádzka neutícha ani v noci. V rozľahlej budove v provincii Fu-ťien sa vyrábajú najnovšie produkty textilných velikánov ako Lacoste, Hugo Boss či Pierre Cardin. Ešte pred niekoľkými rokmi po továrni pobiehali tisíce zamestnancov a všetko vyrábali ručne. Dnes ich zostalo pár stoviek. Ľudskú prácu totiž v čínskych textilných firmách nahrádzajú stroje.

    Čínska komunistická strana k modernizácii textiliek zavelila na sklonku minulého roka. Dôvodom je tlak na znižovanie výrobných nákladov a zvýšenie konkurencieschopnosti na medzinárodnom trhu. Modernizácie sa v nasledujúcich rokoch dotkne stoviek tisíc robotníkov.

    Plány čínskej vlády sú vskutku ambiciózne. V provincii Kuang-tung plánuje do modernizácie tovární napumpovať 154 miliárd dolárov, píše server al-Džazíra. V hlavnom meste provincie Kuang-čou by malo byť do roku 2020 zautomatizované 80 percent všetkých textilných prevádzok. V meste Lan-si modernizácie textilkám ušetria 69 miliónov dolárov ročne