Dvojnásobný vrah „Psycho“ Tempel vraj nemal spravodlivý proces. Česko mu musí zaplatiť tučné odškodné!

1010

Júnové rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva poriadne naštvalo českú vládu. Nezmierila sa s tým, že mala Česká republika údajne porušiť práva doživotne odsúdeného vraha Roberta „Psycho“ Tempela. Vládny splnomocnenec preto požiadal o preskúmanie veci súdny senát. Tempel zabil v roku 2001 dvoch mužov kvôli peniazom za auto.

Vraždy, za ktoré bol Tempel potrestaný, sa stali na lesnom parkovisku pri Hruškové na Sokolovsku. Tempel tam podľa obžaloby odovzdal svojej obete 400.000 korún za auto, ktoré si údajne chcel kúpiť. Následne muža zastrelil. Zasiahol aj druhého muža, ktorého potom bil po hlave železnou tyčou s kusom betónu a montážnym kľúčom. Obe telá nasledujúci deň zakopal v Starej Vode na Chebsku.

Tempel sa obhajoval tým, že vraždu nespáchal on, ale človek zvaný Biftek, ktorý bol tiež na mieste činu a ktorý neskôr v kauze vystupoval ako kľúčový svedok.

Tempel ale spravodlivosti neunikol a skončil na doživotie v cele. V minulom roku sa nechal počuť a ​​zvečniť, ako vo voľnom čase šije deťom plyšové hračky. Keď bol na slobode, platil v podsvetí za nebezpečného človeka a veľké zviera s prezývkou Psycho. Po omilostení o ňom dokonca hovoril aj najslávnejší český väzeň Jiří Kajínek.

„Uvedomte si, že ma držali medzi najväčšími monštrami, čo tu sú. Ja ich všetkých poznám osobne. Keby som vypichol najväčšiu kreatúru, netvora a hajzla – to je Robert Tempel. Udal ma, že chcem utiecť. Ide o to, že kradne životy. Nie je hlúpy, ale to, čo má v hlave, je otrasné, najväčší špina …“ povedal TV Prima.

„Psycho“ mučil, vraždil, likvidoval a teraz šije plyšákov. Vyhráža sa Kajínkovi ?!

Krajský súd v Plzni muža štyrikrát oslobodil, pražský vrchný súd ale oslobodzujúci verdikt zakaždým zrušil. Tempel bol právoplatne odsúdený až po presunutí prípadu na Krajský súd v Prahe, a to v roku 2009. Definitívnu bodku za kauzou urobil v roku 2012 Ústavný súd, ktorý odmietol Tempelovu sťažnosť. Pojednávanie tak trvalo desať rokov a jeden mesiac.

Tempel sa sťažoval v Štrasburgu a tamojší súd tento rok rozhodol, že Česko muži uprela právo na spravodlivý proces a že proces nebol dokončený v primeranej lehote. Český štát má preto Tempelovi vyplatiť odškodné v súčte zhruba 13.000 eur. Správu už potvrdil hovorca ministerstva spravodlivosti Vladimír Řepka.

Ľudský netvor! Hovorí o ňom Jiří Kajínek, dozorcovia by na neho nesiahli, vo väzení mal zvláštny status

„V takejto, svojou povahou výnimočnej žiadosti je potrebné starostlivo zdôvodniť, s akými principiálnymi otázkami sa senát v rozsudku správne nevyrovnal. Vo veci Tempel senát predovšetkým nevysvetlil, akými kritériami sa má nadriadený národný súd riadiť pri rozhodovaní o odňatí veci v prípadoch, keď podľa neho podriadený súd opakovane chybuje a nedospeje k správnemu rozhodnutiu,“ uviedol splnomocnenec pre zastupovanie pred ESĽP Vít Alexander Schorm.

Do rozhodnutia o žiadosti nie je rozsudok právoplatný. O žiadostiach rozhoduje päťčlenný senát sudcov veľkej komory. V praxi býva týmto žiadostiam vyhovené iba ojedinele.

Skupina Rómov lúpežne prepadla šéfa záchranky!

Do rozhodnutia o žiadosti nie je rozsudok právoplatný. O žiadostiach rozhoduje päťčlenný senát sudcov veľkej komory. V praxi býva týmto žiadostiam vyhovené iba ojedinele.

Ak rozhodnutie ESĽP nadobudne právoplatnosť, môže sa Tempel obrátiť na český Ústavný súd a navrhnúť obnovu svojho konania.