4. augusta uplynulo neuveriteľných 58 rokov od smrti hollywoodskej sexbomby Marilyn Monroe (†36) a záhada okolo jej skonu naďalej dráždi všetkých priaznivcov konšpiračných teórií. Hoci kráska s dokonalým úsmevom a sympaticky oblými krivkami podľa polície spáchala samovraždu, mnohí sú dodnes presvedčení, že bola zavraždená…

Marilyn Monroe bola krásna, tryskala z nej sexepíl na všetky strany, potýkala sa s depresiami a navyše vraj mala vzťah s vtedajším (a pochopiteľne ženatým) americkým prezidentom J. F. Kennedym (†46). Údajne známemu štátnikovi vyhrážala, že o ich zakázanom pomere prehovorí verejne, a tiež vraj poznala niektoré štátne tajomstvá. Jeho brat, taktiež politik Robert Kennedy (†42), sa jej onen úmysel mal snažiť vyhovoriť a bol to on, kto ju podľa svedectva gazdiná navštívil večer predtým, než bolo nájdené jej mŕtve telo. Najčastejšie teórie teda koketujú s tým, že práve slávni bratia majú prsty v náhlom skone labilná herečky, ktorá sa tento rok mohla dožiť 94 rokov.

Krásna Marilyn svoju hereckú kariéru naplno rozbehla v roku 1950 a našla si cestu do sŕdc mnohých divákov. Hoci platila za uznávanú hereckú hviezdu, ktorá zažiarila napríklad v komédii Niekto to rád horúce alebo vo Slamený vdovec, kde v ikonickej scéne s neposlušnou sukňou ukázala spodnú bielizeň, v súkromnom živote mala psychické problémy, ktoré „liečila“ barbiturátmi a alkoholom.

Nebola šťastná, ani čo sa intímneho života týkalo. Trikrát sa vydala, ale ani jedno manželstvo jej nevyšlo. A rovnako neúspešné boli aj jej pokusy otehotnieť. Hoci niekoľkokrát prišla do iného stavu, vždy potratila. Sexsymbol minulého storočia k sebe navyše vždy priťahoval najrôznejšie indivídua, ktoré na nej parazitovali.

Existovali tri hlavné hypotézy, ako Marilyn zomrela. Prvá bola pochopiteľne samovražda, teda najrozšírenejší názor, ktorému značne nasvedčuje pitevný správa. Lekár Thomas Noguchi, ktorý herečkino telo obhliadol, totiž uviedol, že sa Marilyn predávkovala práškami na spanie, ktoré zapíjala šampanským. V krvi mala 25 mg barbiturátov na jeden liter. Špekuluje sa však aj o tom, že išlo o vraždu, čo bola iba nasimulovaná ako samovražda.

Alebo to bola „obyčajná“ vražda a pri vyšetrovaní došlo k pochybeniu polície? Plavovlasá diva bola totiž na posteli nájdená v dosť podozrivej pozícii (po otrave barbiturátmi nasledujú kŕče), ktorej navyše ani nezodpovedali posmrtné škvrny, a na tele mala čerstvé modriny …

Božská Marilyn ide ku dnu!

Na spomínanej narodeninovej oslave JFK pre tisícky klientov však nebola jeho žena Jackie, a tak bola ušetrená pohľade na Marilyn vo trblietavých šatách, ktoré boli tak tesné, že boli došívané na jej nahom tele. Jednalo sa o jedno z posledných verejných vystúpení Monroe. Za dva a pol mesiaca bola mŕtva.

Kto má ďaleko do Múzea Andyho Warhola v Medzilaborciach môže ísť do Olomouca.