Nórsky terorista Anders Behring Breivik, ktorý pri atentátoch v roku 2011 zabil 77 ľudí, požiadal o podmienečné prepustenie z väznice. Informoval o tom dnes nórsky denník Verdens Gang s odvolaním sa na jeho právnika. Súd v roku 2012 poslal Breivika na 21 rokov do väzenia s možnosťou predlžovania na doživotie.

Štyridsaťjedenročný pravicový extrémista, ktorý je držaný vo väznici s najvyššou ostrahou v samoväzbe, si rovnako sťažuje na izoláciu v cele a chce znovu žalovať stáť kvôli podmienkam vo väzení, uviedol jeho obhajca Oystein Storrvik.„Odoslal som tiež jeho žiadosť o podmienečné prepustenie,“ povedal Storrvik denníku Verdens Gang. „Má právo na súdne preskúmanie po uplynutí minimálnej dĺžky vykonaného trestu pred možnosťou podmienečného prepustenia, čo je v tomto prípade desať rokov,“ dodal obhajca. Lehota uplynie v júli 2021.

Iný kraj, iný mrav. Amerika svojho Breivika popraví, ten nórsky si diktuje podmienky

Breivik 22. júla 2011 vo vládnej štvrti v Osle odpálil nálož, ktorá pripravila o život osem ľudí. Krátko nato postrieľal 69 členov letného tábora sociálnodemokratickej mládeže na neďalekom ostrove Utöya.

Vo väzení trpím, lamentuje Breivik. Chce väčšie vreckové a Playstation 3

V roku 2017 nórsky odvolací súd rozhodol, že Nórsko neporušuje pri väznení Breivika ľudské práva. Zvrátil tak verdikt súdu prvého stupňa z roku 2016, ktorý uznal niektoré Breivikove sťažnosti a označil jeho držaní v izolácii za neľudské a ponižujúce zaobchádzanie.

Nórsky väzenský systém je zameraný viac na nápravu zadržiavaných ako trest a väčšina nórskej verejnosti považuje podmienky Breivikovho väznenia za veľmi ľudské. Vo väznici Skien má Breivik k dispozícii tri cely – obytnú, pracovnú a tréningovú o celkovej ploche 30 metrov štvorcových. Po celý deň sa môže medzi nimi slobodne pohybovať. Má tiež dostatočný prístup k dennému svetlu. V celách má okrem iného písací stôl, televíziu s DVD prehrávačom, počítač bez pripojenia k internetu či bežecký pás.

Masové vraždenie na Novom Zélande. Za 17 minút 49 mŕtvych