Medvedica na Poľane doriadila známeho fotografa prírody! Zahryzla sa mi do stehna a potom sa do mňa pustila, opísal

1798

V slovenskej chránenej krajinnej oblasti Poľana došlo k napadnutiu človeka medvedicou. Zviera útočilo neďaleko oblasti Kyslinky počas stredajšieho rána. Skúseného fotografa prírody pritom šelma napadla len pár desiatok metrov od jeho chaty. Samica mala pravdepodobne strach o mláďatá, ktoré si so sebou viedla.

Sám napadnutý celú situáciu neskôr počas stredy opísal novinárom. Zdá sa to byť zázrakom vzhľadom k tomu, akým nebezpečným zvieraťom medveď je, zvlášť potom, keď má pri sebe mláďatá a zlé skúsenosti z človekom „Bolo asi desať hodín, pol jedenástej. Slniečko svietilo, tak som sa otočil a uvidel som medveďa. Ešte som na neho namieril fotoaparát a urobil jeden záber a v tom medvedica zarevala,“ povedal napadnutý fotograf Ivan Kňaze TV JOJ. Pred útokom pri svojej chate fotografoval žaby, o ktorých pripravuje svoju v poradí 31. knihu s fotografiami prírody.

Zviera sa mu podľa jeho slov zahryzol do stehna. „Trvalo to asi tri sekundy,“ rozprával milovník prírody pre TV JOJ. Muž potom vyskočil a chcel odísť preč, jeho počínanie ale medvedicu poriadne vyprovokovalo. „Možno si myslela, že chcem bežať za mláďatami. Tak sa do mňa znova pustila,“ povedal muž. Šelma ho počas dvoch útokov zriadila poriadne. Zo stretu si odniesol zranenie krku, chrbta, rúk i nôh.

Fotograf následne nasadol do auta a odišiel k neďalekému sídlu lesnej správy. Jej pracovníci si už vedeli rady a privolali fotografovi pomoc. Potom o všetkom informovali verejnosť pomocou facebookového účtu. „Miesto, kde k útoku došlo, je na turistickej trase, ktorá vedie od hotela Poľana, cez Priehybinu až na Čierny vrch a potom smerom na Dudáš a na Kyslinky,“ stálo v príspevku. Ivan Kňaze sa po útoku vrátil späť na svoju chatu. Do lesa podľa jeho slov bude chodiť ďalej a medvedici jej správanie nezazlieva. Podľa neho to bola jednoducho jej prirodzená reakcia. Kňaze mal navyše šťastie, pretože vedel, ako sa pri útoku správať. Ľahol si na zem a zakryl hlavu, čo mu možno zachránilo život. „Keby som to neurobil, mohla ma podriapať viac,“ priznal.

Hrozné video popravy spiacej medvedice s mláďatami. Otec so synom si po zbabelej poprave plesli!

Lesy SR v stredu ešte varovali všetkých slovenských i ostatných turistov, aby boli opatrní pri pohybe v tunajších lesoch. V tomto období je výskyt medveďov veľmi častý a smrteľne nebezpečné šelmy sa veľakrát pohybujú práve aj na vyznačených turistických trasách. Neboja sa pritom prísť aj veľmi blízko k ľudským obydliam. Len pár dní naspäť museli slovenskí poľovníci vykonať odstrel takmer osemdesiatkilovej samice medveďa, ktorá sa pohybovala blízko ľudských obydlí v obci Očová.

Medvedí kanibali roztrhali mladého rančera na kusy a zožrali