Francúzski žandári neďaleko Paríža zatkli jedného z najhľadanejších zločincov sveta, Rwanďanmi Félicien Kabugu. Podľa tlačových agentúr to v spoločnom vyhlásení oznámilo francúzske ministerstvo spravodlivosti a žandárstvo. Osemdesiatštyriročný muž, ktorý žil s falošnou identitou v Asnières-sur-Seine, je podozrivý, že mal významný podiel na rwandskej genocíde z roku 1994, ktorú svojimi životmi podľa OSN zaplatilo na 800.000 ľudí.

Kabuga je považovaný za muža, ktorý financoval rwandskú genocídu. Spojené štáty na jeho hlavu vypísali odmenu päť miliónov dolárov. Bohatý hutuský obchodník bude predvedený pred súd v Paríži a očakáva sa, že bude odovzdaný Medzinárodnému súdnemu dvoru v Haagu, ktorý je hlavnou súdne inštitúcií Organizácie spojených národov.
Dom v ktorom žil v utajení
Milionár Kabuga je podozrivý, že podporoval hutuské ozbrojené zložky Interahamwe, ktoré počas 100 dní v roku 1994 zmasakrovali asi 800.000 príslušníkov tutsijského obyvateľstva aj umiernených členov kmeňa Hutuov. Asi 2,7 milióna ľudí muselo vtedy vo Rwande utiecť zo svojich domovov.
Vyšetrovaním genocídy bol poverený Medzinárodný tribunál pre Rwandu (ICTR), ktorý začal fungovať v roku 1997 a svoju činnosť ukončil v roku 2015. Za svojej pôsobnosti odsúdil cez 60 strojcov masového vraždenia. Pred tribunálom zastali hlavne vysoko postavení predstavitelia režimu, menej významní páchateľa násilností súdili miestne súdy a ľudové tribunály.