Moslimská štvrť v Bruseli je liahňou džihádistov, tajné služby nestíhajú

1431

   Tamojšia polícia príliš nefunguje, podfinancovaná tajná služba je na ňu krátka. Belgičania po útokoch v Paríži riešia, ako štvrť dostať pod kontrolu. V hre je zatváranie mešít.

    Nestáva sa často, aby sa ministra zahraničia pred dôležitou schôdzkou novinármi pýtali hlavne na situáciu v jednej zo štvrtí hlavného mesta jeho krajiny. Napriek tomu bol v pondelok šéf belgickej diplomacie Didier Reynders na otázku týkajúc sa bruselského Molenbeek zjavne pripravený a čakal ju.

    Práve do tejto chudobnej časti belgickej metropoly totiž vedú niektoré zo stôp vyšetrovania piatkového teroristického útoku, ktorý vzal v Paríži život najmenej 129 ľuďom. K akcii sa prihlásil Islamský stať, niektorí z páchateľov alebo ich pomocníkov mali zrejme zázemie práve v Molenbeek.

    „Nie je to prvýkrát. My vieme, že v týchto miestach musíme konať ďaleko dôraznejšie,“ mieni Reynders. Pripomenul však tiež, že problém sa netýka zďaleka len Bruselu. Podobné štvrti, odkiaľ sa nadpriemerne často regrutujú priaznivci islamistickej ideológie, sú tiež vo francúzskych mestách aj inde.