Neschválené pokusy robilo laboratórium na psoch adoptovaných z útulku!

1916

Na šokujúce praktiky jedného českého laboratória prišli pracovníci Štátnej veterinárnej správy. Namiesto aby laboratórium k svojim pokusom využívalo psov na to určených, brali radi aj túlavé zvierata či psov z útulkov!

„Subjekt robil pokusy nad rámec svojho oprávnenia. Robil navyše neschválené pokusy. Zvieratám nezabezpečil vhodné priestory. K pokusom tiež používal túlavé a opustené zvieratá,“ opísal Denníku, ktorý o celom škandále informoval, hovorca Štátnej veterinárnej správy Petr Vorlíček.
Ten zároveň tvrdí, že k pokusom je možné používať iba zvieratá zo špeciálnych chovov, ktorých je v republike 40. Proti laboratóriu teraz obecný úrad povedie správne konanie, ku ktorému veterinárna správa podala po zistení podnet.

Pre obhajcu zákazov testovania na zvieratách tak ide len o ďalší pádny argument. Výsledky testov totiž často vôbec nemožno vztiahnuť aj na človeka, ako napríklad v prípade talidomidu – lieku na rannú nevoľnosť tehotných. Na prelome 50. a 60. rokov sa kvôli nemu rodili deti s rôznou mierou postihnutia. „Liek bol pritom nadštandardne klinicky testujú na stovkách zvierat najrôznejších druhov,“ uviedol expert na nežiaduce účinky liekov Josef Suchopár.
Aj on sám je pre obmedzenie testov na zvieratách, podľa neho často vôbec nie sú potrebné a je možné využívať iné metódy. Na to napokon pamätá aj nový zákon na ochranu proti týraniu zvierat, ktorú by mala prerokúvať česká snemovňa. Laboratóriá budú musieť dávať prednosť ostatným metódam pred testami na zvieratách.