Nielen v Bratislave aj v Prahe rozpútali peklo futbaloví ultras

Napadli policajta, ktorý dával žene prvú pomoc

937

Kopli zozadu policajtku, bili sa s jej kolegami, hádzali dymovnice, kamene a odpadky. Česko je stále v šoku z konca nedeľného protestu proti vládnym opatreniam na Staromestskom námestí v Prahe. V tú istú dobu pritom lekári bojovali na jednotkách intenzívnej starostlivosti o život 587 ľudí. Akoby nám napľul do tváre, hovoria.

Bez rúšok a tesne pri sebe stáli naštvaní odporcovia opatrenia, ktoré majú zabrániť kolapsu zdravotníckeho systému. Organizátori podujatia z Hnutia občianskej nespokojnosti (HON) síce vlažne nabádali k dodržaniu rozstupov, ale nikto ich príliš nepočúval. Pôvodne mala byť demonštrácie dvojhodinová, pražský magistrát ju ale po hodine rozpustil. Namiesto povolených päťsto účastníkov, prišlo na námestí viac ako dvetisíc ľudí. Medzi nimi aj futbaloví chuligáni. A predovšetkým tí potom odmietli odísť a rozpútali peklo.

 Hyenizmus najvyššieho  kalibru 

Chuligáni sa snažili prelomiť policajný kordón a hádzali na mužov zákona petardy a odpadkové koše. Jeden z „protestujúcich“ potom dokonca kopol policajtku, ktorá k nemu bola chrbtom a telefonovala. Nepokoje museli nakoniec potlačiť ťažkoodenci, za pomoci jazdnej polície, psovodov a s nasadením vodných diel.

Český minister vnútra Jan Hamáček opísal, že chuligáni napádali policajtov aj vo chvíli, keď sa snažili pomôcť žene, ktorá na mieste skolabovala. „To je hyenismus najvyššieho kalibru,“ hneval sa minister. A zúrili aj lekári, ktorí často na hranici vlastných síl zachraňujú životy na jednotkách intenzívnej starostlivosti. „Vy všetci hrdinovia zo Staromáku: Ako by ste nám pohŕdavo flusli do tváre …“ nebral si servítky lekár z covidovej jednotky v Moste.

 Zadržaných  144 ľudí 

Policajti počas bitky po demonštrácii „zobrali“ 144 ľudí! „Štrnásť z nich je podozrivých z trestného činu násilia proti úradnej osobe a výtržníctva,“ uviedla policajná hovorkyňa Eva Kropáčová, podľa ktorej patria do tohto počtu aj vytipované osoby, ktoré boli zadržané ešte pred demonštráciou a boli u nich nájdené zbrane.

Zvyšok zadržaných sa dopustilo priestupku. V cele zostali iba dvaja zo zadržaných. „U nich bolo preukázateľné, že sa dopustili trestného činu a mali by byť okamžite obvinení,“ povedala Kropáčová. Jej kolegovia ešte stále vyhodnocujú stovky kamerových záznamov.

Chcel pán Fico prirovnať demonštrujúcu ulicu ku kriminálnikom?

 Poškodených 10 policajných  áut 

Škody, ktoré zostali po výtržnostiach, doteraz polícia nemohol spočítať. „Ide o poškodenie desiatich služobných vozidiel a ďalej k poškodeniu policajných heliem, štítov a ďalšieho vybavenia, prevažne spôsobené hádzaním predmetov, kopy a údery útočníkov,“ uviedla Kropáčová, podľa ktorej nie je vyčíslené ani to, koľko celé opatrenie stálo peňazí.

Bratislava nie je ľahostajná k smrti Filipínca Henryho.

 Štyri policajti skončili v  nemocnici 

Polícia v pondelok tiež spresnila, že počas zásahu sa zranilo 25 policajtov. „V sedemnástich prípadoch išlo o pomliaždeniny, teda zranenia, ktorá nevyžadovala okamžite lekárske ošetrenie. Osem policajtov však potrebovalo pomoc záchranárov. Štyri z nich odviezli do nemocnice,“ povedala ďalej Kropáčová a spresnila, že všetci boli nakoniec prepustení do domáceho liečenia. Podľa Českej televízie navyše jeden z policajtov, ktorí bránili spomínanú telefonujúci policajtku, ktorá bola napadnutá zozadu kopance, skončil s ťažkým otrasom mozgu v nemocnici po zásahu fľašou.

Ako v stredoveku! Preplnené márnice a horor s masovými hrobmi obetí koronavírusom!

 Demonštranti ohrozujú i svojich  blízkych 

O tom, aký veľký môže byť covid-19 problém, sa teraz možno niektorí demonštranti presvedčia sami. Pravdepodobnosť, že sa niekto na akciu nakazil, je veľká. Navyše zbytočne ohrozili policajtov, hovorí šéfka pražskej hygieny.

Aj keď sa akcia konala pod holým nebom, podmienky pre ľahký prenos koronavírusu boli z lekárskeho hľadiska naplnené. „Skandovanie je rovnako rizikové ako spev, možno ešte viac. Záleží, koľko sily do neho človek vloží a ako ďaleko kvapôčky doletia,“ upozorňuje. Ešte nebezpečnejšie potom boli potýčky po ukončení akcie, kedy sa ľudia dostávajú do tesného kontaktu.

„Strašná škoda, že kvôli takej zbytočnosti sú v ohrození policajti, ktorí nám môžu chýbať, ak budú chorí,“ hovorí epidemiologička. Demonštranti podľa nej vôbec nechápu, čo im hrozí.

Koronavírus môžu zavliecť do svojich rodín a ohroziť svojich blízkych z rizikových skupín. „Oni sú mladí, zrejme nebudú mať príznaky. A ak sú tak nedisciplinovaní, ako sa prejavovali, stanú sa zdrojom nákazy pre svoje okolie,“ obáva sa šéfka pražskej hygieny.

Zavraždil svoju priateľku, mladú lekárku! Bál sa, že ho nakazila koronavírusom!

 Boxer aj komik po násilnostiach  otočili 

Boxer Ondřej Pála (36) a komik Miloš Knor (52) patrili k rečníkom, ktorí vystúpili na nedeľnej demonštrácii. Pála burácal o možnom konflikte záujmov ministra zdravotníctva Romana Prymula (ANO). Komik Miloš Knor hovoril o svojom strachu o slobodu prejavu a ešte sa chválil, že sám rúšku nenosí. Od násilností, ktoré prepukli po konci akcie, sa dištancoval, rovnako ako Pála. „Každému z vás, ktorý niečo hodil po policajtoch, alebo začal sprosto nadávať, by som najradšej osobne dal päsťou,“ odkázal boxer na sociálnej sieti.