Obchodníci v USA začnú vyberať poplatky za platbu kreditnou kartou

817

Vyplýva to z dohody, ktorú uzavreli maloobchodné firmy s kartovými spoločnosťami.

O vyberanie poplatku rozhodujú sami obchodníci. Ak chcú poplatok účtovať, musí o tom informovať zákazníkov. Poplatok je naďalej nezákonný v desiatich štátoch, ako Kalifornii, New Yorku a Texasu.

Zavedenie poplatku je výsledkom najväčšieho urovnanie sporu kvôli porušovaniu antitrustových pravidiel v USA. V roku 2005 skupina obchodníkov obvinila MasterCard, Visu a deväť ďalších spoločností, vrátane JP Morgan Chase & Co., Že sa tajne dohodli na stanovení poplatkov, ktoré vyberajú od obchodníkov za platby kreditnými kartami.

Po rokoch prerokúvaní prípadu sa kartové firmy a banky dohodli, že odškodní obchodníkov šiestich miliardami USD (114,7 miliardy Sk). Súčasťou urovnania je ustanovenie, že obchodníci môžu vyberať od zákazníkov poplatok, ktorý zodpovedá ich nákladom za to, že prijímajú platby kartou. Tento poplatok obvykle tvorí 1,5 až tri percentá nákupné ceny.

„Aj keď je legálne vyberať dodatočný poplatok, sú tu stále obmedzenia,“ povedala agentúre Reuters riaditeľka združenia na ochranu spotrebiteľov Consumer Action Kathy Li. Medzi tieto obmedzenia patrí aj to, že je stanovené, aký druh kariet môže a nesmie byť spoplatnený.

Ak sa spotrebitelia chcú vyhnúť poplatku, môžu podľa nej platiť v hotovosti alebo debetnou kartou. A pri platbe na internete môžu vyžívať elektronické platobné systémy, ako PayPal, ktoré nesmú poplatky vyberať.