Putin pozval moslimskú cudzineckú légiu na Ukrajinu!  Je ich až 16 tisíc, znie z Kremľa

810

Ruský prezident Vladimír Putin povedal, že súhlasí s tým, aby sa do bojov proti ukrajinským ozbrojeným silám zapojili dobrovoľníci zo zahraničia. Podľa ruského ministra obrany Sergeja Šojgua tak chce urobiť 16 000 osôb z Blízkeho východu. Ide predovšetkým o ľudí zo Sýrie, poznamenal ruskojazyčný server stanice BBC. Šéf Kremľa tiež podporil Šojguovu iniciatívu odovzdávať západné zbrane ukoristené na Ukrajine proruským povstalcom na východe krajiny.

Šojgu podľa ruskej tlačovej agentúry na dnešnom zasadnutí bezpečnostnej rady štátu povedal, že dostal „obrovské množstvo žiadostí od najrôznejších dobrovoľníkov z rôznych krajín, ktorí chcú prísť do Luhanskej a Doneckej ľudovej republiky“, píše TASS s odkazom na dve proruské separatistické republiky na východe Ukrajiny. Niektorí z nich podľa šéfa rezortu obrany pomáhali v boji proti takzvanému Islamskému štátu (IS).

„Ak vidíte, že existujú ľudia, ktorí chcú dobrovoľne, nie pre peniaze, prísť a pomôcť ľuďom žijúcim v Donbase, treba im vyjsť v ústrety a pomôcť im presunúť sa do vojnovej zóny,“ povedal ruský prezident.

„Ruskí predstavitelia, vrátane ministra Šojgua, oznámili chvatný nábor 16 tisíc bývalých bojovníkov IS proti ukrajinským civilistom,“ reagoval na Twitteri Mychajlo Podoljak, poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Islamisti poslali odkaz všetkým kresťanom, natočili popravu 11 osôb, mstia sa za Bagdádího

Rusko bolo v sýrskej občianskej vojne aktívne, stálo však na strane prezidenta Bašára Asada, teda proti Islamskému štátu.

K návrhu ministra obrany ohľadom odovzdávania ukoristených zbraní separatistom na Donbase Putin povedal: „Pokiaľ ide o dodávky zbraní, najmä západnej výroby, ktoré sa dostali do rúk ruskej armády, samozrejme podporujem možnosť ich odovzdania vojenským jednotkám Luhanskej a Doneckej ľudovej republiky. Urobte to, prosím.“

Islamský štát zabil 230 ľudí a ako ľudské štíty použili 8 000 rodín

Podľa agentúry Reuters ide okrem iného o americké protitankové strely Javelin alebo protilietadlové strely Stinger. Šojgu podľa TASS ďalej vyhlásil, že ruské ozbrojené sily získali veľké množstvo ukrajinských zbraní.