Hlavné mesto Talianska v poslednej dobe trápi vážna odpadová kríza. V súvislosti s ňou dokonca prudko vzrástol dopyt po deratizátoroch – krysy, šváby a ďalší hmyz v Ríme hromadne prenikajú do bytových domov. Deje sa tak zatiaľ len v oblastiach mimo centra, kde je problém so zberom odpadkov najpoznateľnejší. Ak sa však s krízou tamojšie úrady čoskoro nevysporiadajú, je pravdepodobné, že sa nevábny problém rozšíri aj do historického jadra Ríma. Informuje o tom spravodajský web The Guardian.

Za ťažkosti s nakladaním s odpadom môže podľa všetkého neefektívnosť zberu, konkrétnejšie manažérskeho riadenia smetiarskych firiem. Taliansku metropolu ale zároveň dlhodobo trápi aj nedostatok skládok a spaľovní odpadov.

Firmy špecializujúce sa na likvidáciu nežiaducich hlodavcov a ďalších škodcov ale o zákazky núdzu rozhodne nemajú. Národné združenie správcov bytov uviedlo, že od mája do septembra obdržalo na dvanásť tisíc žiadostí o deratizačné služby. Obvyklý počet takých požiadaviek býva v letných mesiacoch pritom trojnásobne nižší.

 Starostka vinu  odmieta 

Prezidentka združenia, Rossana De Angelis povedala talianskemu denníku Il Messaggero, že o deratizačné zásah požiadalo šesťdesiat percent domácností. Dopyt dosiahla vrchol na prelome júna a júla, kedy Rím okrem odpadkov na ulici trápili aj extrémne vysoké teploty, pred ktorými varovali aj lekári.

V auguste sa odpadová kríza mierne zlepšila, čiastočne aj preto, že veľa obyvateľov mesta bolo na dovolenke. Problémy sa však tento mesiac vrátili a je dosť pravdepodobné, že budú naďalej pretrvávať. Čoskoro totiž vyprší trojmesačná zmluva, ktorú rímske úrady uzavreli s množstvom skládok v regióne Lazio a ktorá mestu dovoľuje likvidovať odpad v zariadeniach po celom regióne.

Smrť na hudobnom festivale: Pilulka extázy s prímesou jedu na potkany zabila devätnásťročné dievča

Za mizerný stav verejných služieb v meste je často kritizovaná rímska starostka Virginia Raggiová. Okrem biedneho zberu odpadov jej občania vytýkajú tiež nevyhovujúci stav, v akom sa nachádzajú ulice, chodníky alebo dokonca verejná doprava. Vedenie mesta zo súčasnej krízy zase viní dodávateľa služieb spojených s nakladaním a spracovaním odpadov.

 Korupcia vo firme a jediná skládka mimo  prevádzky 

V januári starostka prepustila celú výkonnú radu spoločnosti Ama, ktorá je podriadená vedeniu mesta a má na starosti práve zber odpadu. Obyvatelia Ríma dlhodobo kritizovali jej fungovanie. Skôr než vyberanie odpadkov sa podľa nich mala firma venovať vyberanie úplatkov.

„Všetkých vás pozabíjam.“ Mafián ‘Ndrangheta odsúdení na 19 rokov drží štyri rukojemníčky na talianskej pošte

A aby toho nebolo málo, zariadenie Rocca Cencio – čo je jediná skládka komunálneho odpadu, ktorá obsluhuje Rím – začiatkom septembra postihla nehoda. Kvôli dlhodobému preťaženiu sa tu pokazil pásový dopravník.

Riešenie problému, ktorý Rimanov dlhodobo trápi, tak je zatiaľ stále v nedohľadne. Medzitým sa sociálne siete plnia fotografiami pretekajúcich kontajnerov. Ťažko povedať, či zrovna ta je vizitka, ktorá naláka do európskej metropoly ďalších turistov.

Taliansky minister vnútra zavrel prístavy pre lode s utečencami, ktoré čakajú na mori