Čakanie je u konca. Viac ako dva a pol roka od nájomné vraždy Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej konečne padol verdikt nad troma obžalovanými v najsledovanejším procese v novodobých dejinách Slovenska. Rozhodnutie sudcu neoddialilo ani novo predložený dôkaz. Tomáš Szabóa je vinná v plnom rozsahu, Kočner aj Alena Zsuzsová. sú vo vražde nevinní.

Pôvodne sa očakávalo, že rozhodnutie o vine či nevine zvyšnej trojice obžalovaných sa rozhodne už v auguste, ale súd verdikt odložil z dôvodu porád trojčlenného senátu.

Súd uviedol, že Marian Kočner a Alena Zsuzsová sú nevinní v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírová. Rodičia oboch zavraždených v ten moment odišli z pojednávacej siene a o rozsudku sa odmietli vyjadrovať. Sudkyňa Sabová následne uviedla, že k činu došlo, ale nie je jasne preukázateľné, že si vraždu objednal práve Kočner alebo Alena Zsuzsová.

Trest ako za vraždu! Padol prvý rozsudok v kauze Kočner verzus Rusko

Jednu z hlavných postáv záujmu, podnikateľa Mariana Kočnera, odsúdili iba za nedovolené ozbrojovanie. Za tento čin dostal peňažný trest 5 000 eur.

Ďalšieho obžalovaného – Tomáša Szabóa. odsúdili za vraždu Petra Molnára, z ktorej bol tiež obžalovaný a tiež ho uznala vinným z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Súhrnne si odsedí 25 rokov za mrežami. Obom rodičom Jána Kuciaka musia navyše uhradiť nemajetkovú škodu 70 000 euro a žene Petra Molnára 40 000 eur.

Kľúčové svedectvo v kauze Kuciak? Šéf Penty chce vypovedať o kontaktoch s obvineným Kočnerom

Finálny verdikt si na súde osobne vypočul iba Marián Kočner.

Prokuratúra tento týždeň predložila súdu nový dôkaz, ktorý sa týkal analýzy dát z mobilného telefónu Aleny Zsuzsovej. Ak by sa súd rozhodol, že je potrebné dokazovanie doplniť, znamenalo by to obnovenie hlavnej časti líčenie, po ktorej by znovu nasledovali záverečnej reči prokurátora, obžalovaných či ich obhajcov.

To sa ale nestalo, a tak už poznáme rozriešenie celej kauzy. Ďalší dvaja obvinení, vrátane skutočného vraha Kuciaka a Kušnírovej, sa už skôr priznali a boli odsúdení samostatne. Strelec Miroslav Marček dostal 23 rokov za mrežami.

Vražda Kuciaka, pri ktorej bola zastrelená aj jeho priateľka Martina Kušnírová, vyústila v rozsiahle protivládne demonštrácie a v politickú krízu, v záujme ktorej riešení odstúpil z funkcie premiéra Robert Fico.

Akcia Búrka zmietla viacero známych sudcov. Skončili u vyšetrovateľov v Nitre

Kočner si podľa obžaloby objednal Kuciakovu vraždu z pomsty za to, že novinár poukazoval na jeho rozsiahlu ekonomickú trestnú činnosť, čo mohlo Kočnerovi tiež prekaziť vstup do politiky.

Prokurátor tvrdil, že Alena Zsuzsová za finančnú odmenu prevzala od Kočnera objednávku na vraždu a oslovila Zoltána Andruskóa, ktorý po zadržaní s políciou spolupracoval a vlani pristúpil na trest väzenia v trvaní 15 rokov. Andruško na súde povedal, že na Kočnerov pokyn sprostredkoval Kuciakovu vraždu medzi Alenou Zsuzsovou a ďalším obžalovaným Tomášom Szabóaom.

Ten podľa obžaloby spolupracoval so svojím bratrancom a bývalým vojakom Miroslavom Marčekom, ktorý v úvode procesu tento rok v januári pred súdom vyhlásil, že zastrelil novinára aj jeho priateľku v ich dome a že skôr zastrelil tiež podnikateľa Petra Molnára. Za to bol Marček tento rok v apríli zatiaľ neprávoplatne odsúdený na 23 rokov väzenia. Lúpežná vražda Molnára z roku 2016, na ktoré sa podľa obžaloby podieľal tiež Szabóa, je súčasťou obžaloby v Kuciakovom prípade.

Sudkyňa poslala deti do kriminálu za to, že odmietli ísť s otcom na obed