Tisíce Francúzov odviedli vlani na daniach viac, než koľko zarobili

661

Dôvodom je jednorazová milionárska daň, ktorú presadil prezident François Hollande a socialistická vláda. Vysokú daň zaplatili ľudia s majetkom vyše 1,3 milióna eur, teda zhruba 34 miliónov korún.

Napísal to ekonomický denník Les Echos. Francúzsky prezident François Hollande uvalil daňovú prirážku z majetku vlani krátko po svojom nástupe do funkcie. Vláda potom schválila dočasnú sadzbu dane 75 percent z príjmov nad hranicou milióna eur, čo bol jeden z Hollandových predvolebných sľubov.

Ústavná rada ale vlani v decembri označila tak vysokú daňovú sadzbu za nespravodlivú a vláda sľúbila, že „milionársku daň“ predloží v inej podobe. Najvyšší správny súd potom uviedol, že najvyššiu sadzbu dane z príjmu nad úrovňou 66,66 percenta môže ústavná rada považovať za konfiškačnej.

Opozičné pravica, ktorá predtým obmedzila celkové zdanenie na maximálnych 50 percent príjmov, označila daňové kroky socialistickej vlády za trest za bohatstvo a predpovedala, že to povedie k odchodu bohatých Francúzov z krajiny. To sa aj stalo a rad Francúzov sa v posledných mesiacoch odsťahovala kvôli daniam najmä do susednej Belgicka. Medzi nimi bol aj slávny herec Gérard Depardieu, ktorý potom získal aj ruské občianstvo.