Dievčatá sa im túžili podobať, chalani o nich snívali. Ich plagáty a fotky zdobili steny mnohých detských a študentských izbičiek. Reč je samozrejme o filmových hviezdach a modelkách, ktoré sú v každej dobe stelesnením dobových ideálov krásy.
Aj keď každá éra má svoje jedinečné krásky, mnohí znalci ženskej krásy sa zhodujú na tom, že najkrajšími boli tie zo šesťdesiatych rokov. Možno je to tým, že v sebe okrem prirodzenej ženskej krásy niesli aj onú pohodu a uvoľnenosť celej tejto dekády.

1. Ursula Andress, švajčiarska herečka ocenená Zlatým glóbusom. Známou sa stala vďaka úlohe Bond girl Honey Rider v prvej oficiálnej bondovke Dr. No z roku 1962.
2. Anita Ekberg, švédska herečka a modelka. Preslávila sa rolou Silvia vo Felliniho filme Sladký život.
3. Natalie Wood, americká herečka rusko-ukrajinského pôvodu. Preslávila sa najmä rolami v muzikáli West Side Story a filmu Trblietanie v tráve.
4. Sophia Loren, talianska filmová herečka. V roku 1960 získala Oscara za svoju úlohu v De Si filme Horalka. V roku 1991 tiež dostala Oscara zo celoživotné herecké dielo.
5. Brigitte Bardot, francúzska filmová herečka, speváčka, v mladosti aj modelka a v súčasnosti bojovníčka za práva zvierat.
6. Catherine Deneuve, významná francúzska filmová herečka, držiteľka mnohých filmových cien.
7. Jane Fonda, americká herečka, spisovateľka, politická aktivistka, modelka, cvičiteľka a producentka, ktorá dostala dva Oscary za najlepší ženský výkon v hlavnej úlohe v snímkach Klute a Návrat domov.
8. Raquel Welch, americká filmová herečka. Jej vôbec najúspešnejšie a najznámejšie rolou sa stala pani Bonacieux z filmovej adaptácie románu Traja mušketieri od Alexandra Dumasa z roku 1973, za ktorý získala ocenenie Zlatý glóbus.
9. Jean Shrimpton, anglická herečka a modelka. Bola ikonou britskej kultúrnej revolúcie Swinging London a je považovaná za svetovo prvú supermodelku.
10. Anna Karina, Dánsko-francúzska herečka, ktorá sa preslávila vo filmoch francúzskej novej vlny, najmä v snímkach svojho manžela režiséra Jean-Luca Godarda.
11. Senta Berger, rakúska filmová a divadelná herečka a dnes tiež producentka.
12. Julie Christie, britská herečka a popová ikona „swingujícího Londýna“ 60. rokov, držiteľka ceny Oscar, BAFTA i Zlatý glóbus.
13. Elke Sommer, nemecká herečka, ktorá sa na začiatku 60. rokov presťahovala do Hollywoodu. Tiež sa stala jednou z najpopulárnejších pin-up girls tej doby a pózovala pre magazín Playboy
14. Michèle Mercier, francúzska herečka, Hoci sa objavila vo viac ako päťdesiatich filmoch, najznámejší sa stala svojou rolou Angeliky, ktorá ju nielen vo Francúzsku katapultovala k vrcholom popularity.
15. Claudia Cardinale, talianska herečka. Úloha vdovy v kultovom westerne Vtedy na západe ju preslávila ešte viac ako umelecky významnejšie filmy režisérov Viscontiho a Felliniho.