Z chudobných rybárov sú milionári! Objavili poklad vo vnútri veľryby. Žení sa a kupujú nehnuteľnosti

981

Obrovské šťastie malo tridsaťpäť chudobných jemenských rybárov. Tí našli na mori poklad, ktorý im vyniesol doslova rozprávkové imanie. V tele uhynutej veľryby našli látku, ktorá je veľmi žiadaná a využíva sa pri výrobe parfumov. Dohromady si predajom tejto látky prišli na bezmála 1,5 milióna euro.

Tridsať päť rybárov si bude žiť na vysokej nohe po tom, čo našli v tele uhynuté veľryby takzvaný ambergris. Jedná sa o časť výlučku z veľrybieho čreva, ktorý je ale extrémne cenený. Kilogram tejto vysušené látky, ktorá je pridávaná do voňaviek, má cenu v prepočte jeden milión korún, uviedol Daily Mail.

Rybári našli telo veľryby v Adenskom zálive, keď ich na mŕtvolu upozornil jeden z miestnej obyvateľov. Ten im povedal, že si myslí, že by sa Ambergris mohol v tele veľryby nachádzať.

Jemenskí muži nelenili a vydali sa za spomínanou rybou. Na brehu ju rozrezali, aby sa presvedčili, či na slovách miestneho nebude niečo pravdu. A naozaj. Zriedkavé výlučky sa v tele veľryby nachádzali. Rybári ich našli neuveriteľných 127 kilogramov.

Chľast, lacné baby a kokaín! Ako 19 ročný výherca roztočil tristo miliónov? 

„Akonáhle som sa k veľrybe priblížili, zacítili sme silný zápach. V tú chvíľu som dostali pocit, že kytovec niečo ukrýva,“ uviedol jeden z rybárov pre BBC. „Keď sme na brehu rybu rozrezali, bolo jasno, bola to ambra. Pekne to páchlo, ale znamenalo to veľa peňazí,“ dodal. Látka ale po čase zápach stratí a naopak po vysušení vonia sladko. Táto vôňa z nej robí vyhľadávanú prísadu v parfumérskom priemysle.

Jemen, jedna z najchudobnejších krajín sveta, spolieha na príjmy z rybolovu, ale život rybárov sa od vypuknutia občianskej vojny medzi jemenskou vládou a ozbrojeným hnutím Houthi v roku 2014 stal oveľa ťažším.

Keď šťastie vystrieda smola. Výherný žreb na 50 tisíc kúpila ukradnutou kreditkou, namiesto peňazí ju čakali putá!

Vo vojnou zničenej krajine je práce málo a niektoré vody sa uprostred bojov stali obmedzenými, ale životy týchto rybárov sa po výprave za veľrybou navždy zmenili. Peniaze rozdelili medzi seba a prispeli aj potrebným. Rybári si kúpili nové domy a oženili sa. Vzácnosť nimi získanej látky podčiarkuje Christopher Kempa. Podľa neho sa ambra vyskytuje len u jedného percenta veľrýb.

Veľryba vyskočila nič netušiacemu rybárovi za chrbtom. Len tesne sa vyhol smrti

Ambergris, ktorá má podobnú trhovú hodnotu ako zlato, sa viaže v črevách veľrýb po mnoho rokov a predpokladá sa, že vzácna látka chráni vnútorné orgány veľryby pred predátormi.