Za desivou smrťou 780 ľudí stála bývalá prostitútka a prapodivný kňaz

375

Pred dvadsiatimi rokmi spáchalo v Ugande 780 ľudí hromadnú samovraždu. Vyšetrovatelia si však myslí, že išlo o masovú vraždu! Za všetkým stála sekta Hnutia za obnovu Božích prikázaní.

Jeden z najhorších prípadov hromadných samovrážd sa odohral v Ugande pred 20 rokmi, 17. marca 2000. Na 530 členov tamojšej apokalyptickej sekty Hnutie za obnovu desatora božích prikázaní spáchalo rituálnu samovraždu upálením. Neskôr boli na rôznych miestach Ugandy nájdené ďalšie obete, celkovo zomrelo na 780 osôb. Podľa vyšetrovateľov by sa ale na celú pohromu nemalo pozerať ako na samovraždu. Podľa nich išlo o masovú vraždu, ktorú malo na svedomí vedenie sekty.
Hnutie za obnovu Desatora Božích prikázaní bolo koncom 80. rokov 20. storočia založené v Ugande bývalou prostitútkou a predavačkou piva Credonií Mwerindeovou a kňazom Josephom Kibweteerem. Obaja tvrdili, že mali prorocké videnie a že v roku 2000 nastane koniec sveta. Keď sa 1. januára 2000 nič nestalo, posunuli termín na 17. marca 2000.
Členovia sekty sa zhromaždili v kostole mestečka Kanungu na juhozápade Ugandy, modlili sa a spievali. Potom, čo sa ozvalo niekoľko výbuchov, ocitol sa kostol v plameňoch. Pri požiari zahynulo na 530 ľudí, vrátane desiatok detí a piatich hlavných vodcov sekty. Jej členovia mali rozpredať majetok a pripraviť sa na cestu do neba. Neskôr boli nájdené stovky mŕtvych tiel stúpencov sekty v okolí, väčšina bola otrávená.
Prípad sa stal druhou najhoršou masovou samovraždou stúpencov náboženskej sekty po incidente v misijnej kolóniu Jonestown v Guyane. Tam 18. novembra 1978 zahynulo 909 príslušníkov sekty Svätyňa ľudu (z toho takmer tretina detí). Jej členovia uverili vodcovia Jimovi Jonesovi, ktorý im sľuboval „úplnú ekonomickú, sociálnu aj rasovú rovnosť“, a vypili limonádu najskôr s kyanidom. Kto neposlúchol, bol zastrelený. Sám Jones bol tiež nájdený s guľkou v hlave.