Po dvadsiatich rokoch, ktorá strávil za mrežami, včera ráno opustil väznicu v Bělušicích už bez ciachu vraha Robert Tempel (48). Zostával tam po zrušení doživotia za dvojnásobnú vraždu kvôli skoršiemu trestu. Pred novinármi unikol zadným vchodom. Odtiaľ ho odviezla manželka. Čo na jeho prepustenie hovorí najslávnejšie český väzeň Jiří Kajínek?

„Požiadal si o možnosť odísť iným ako hlavným vchodom, aby sa nemusel stretnúť s verejnosťou. My sme mu vyhoveli,“ povedal riaditeľ väznice Ondřej Kroupa. Ten novinárom oznámil, že zo sokolovského súdu došlo rozhodnutie o prepustení.

Tempel bol oslobodený spod obžaloby z vraždy pre nedostatok dôkazov po zásahoch Európskeho súdu v Štrasburgu a Ústavného súdu. „Určite ako prvé pôjde za rodinou,“ povedal pred väznicou Albert Ž. Ten tvrdil, že s Tempel sedel štyri roky na Mírove a pomáhal mu s odvolaním na Európskom súde v Štrasburgu.

 Odsúdený až  po  piaty krát!  

Štyrikrát súd Roberta Tempela oslobodil, na po piate však v roku 2008 vyriekol verdikt doživotie. Jeho kauza má v českej justícii výnimočné postavenie už od počiatku. Ako začala?

Tempel bol obžalovaný za dvojnásobnú vraždu na lesnom parkovisku na Sokolovsku v roku 2001. Obe tela mal s pomocou Lubomíra Václava zakopať v Starej Vode na Chebsku. Tempel aj Václav na súde ako vraha označili jeden druhého. Václav ukázal polícii tela, a hoci bol za vraždu tiež stíhaný, súdy ho oslobodili. Zbavený viny bol aj Tempel, súdom v Plzni celkovo štyrikrát. Vrchný súd v Prahe však jeho rozhodnutie vždy zrušil a po piate presunul kauzu na Krajský súd v Prahe.

Ten v novembri 2008 rozhodol o doživotí pre Tempela, jeho sťažnosti zamietli Najvyšší aj Ústavný súd. Zvrat prišiel až vlani, keď Európsky súd pre ľudské práva konštatoval, že Tempelovi bolo upreté právo na spravodlivý proces a súd nebol dokončený v primeranej lehote. Tento rok v auguste potom vrchný súd vydal príkaz na jeho prepustenie z doživotného väzenia.

Dvojnásobný vrah „Psycho“ Tempel vraj nemal spravodlivý proces. Česko mu musí zaplatiť tučné odškodné!

 Kajínek:  „Schovávať sa nebudem“ 

Poznajú sa dobre z kriminálu, ale teraz by sa snáď radšej vôbec nestretli. Jiří Kajínek (60), ktorý v roku 2017 dostal prezidentskú milosť, mal už skôr obavy z toho, ako sa Tempel zachová, ak ho tiež pustia z kriminálu. „Až ho pustia, pôjde zabiť mojich blízkych,“ povedal predvlani Kajínek.

„Je to ten najhorší človek, ktorého som stretol. Falošný a bezchrbtový nepodarok,“ povedal po svojom prepustení Kajínek, čím Tempela rozzúril. „Prečo si ma bral vôbec do huby? Ako si mohol dovoliť o mne takto hovoriť ?!“ vyhlásil Tempel, keď mal možnosť hovoriť s novinármi. O tom, že Tempela prepustili, má Kajínek informácie z médií.

Takmer po 20rokoch od úteku sa Kajínek vrátil na Mírov.

„Viem, že odišiel tajne, aby ho nikto nevidel. Nech si to každý preberie podľa svojho. To, čo som povedal, platí,“ povedal včera Blesku s tým, že má obavy o svojich blízkych. „Vyhrážal, že zabije ľudí, ktorých mám rád, tak je jasné, čo je zač. Ja sa schovávať nebudem. Ono sa ukáže, čo je Tempel zač,“ dodal Kajínek.

Ľudský netvor! Hovorí o ňom Jiří Kajínek, dozorcovia by na neho nesiahli, vo väzení mal zvláštny status

 Mal pykať za  lúpež 

Tempel ale vo väzení zostal, mal si odpykať zvyšok trestu za lúpež v roku 1996, ktorej sa dopustil v podmienke. Až v utorok Ústavný súd rozhodol, že jeho ďalšie držanie vo väzení je protiústavný, a preto bol Tempel prepustený.

 Šil  hračky 

Robert Tempel v Bělušiciaach v rámci výchovnej činnosti vymýšľal a šil hračky, ktoré potom dostávali deti v rôznych organizáciách. „Mám radosť, že robím niekomu radosť,“ povedal vtedy.