Rýchla akcia polície. Behom hodiny a pol zatkli 21 ľudí a rozprášili gang obchodujúci s marihuanou a ďalšími drogami. Ostravskému Toxi tímu sa podaril kapitálne úlovok. V čele organizovanej skupiny stála manželská dvojica, doteraz bez jediného vrúbku v registri trestov. Gang úradoval aj na Slovensku.

Mnohým členom gangu zásahová jednotka vtrhla priamo do bytov. Ostravský Toxi tím nachytal niektorých z nich s nádobami s marihuanou v rukách! „Celkom 21 ľudí vo veku 23 až 55 rokov bolo zatknutých v Moravskosliezskom, Olomouckom a Zlínskom kraji,“ povedal Radim Wita, námestník riaditeľa moravskosliezskej polície.

Mať zbraň, použil by som ju, hovorí muž, ktorého bolestí zbavila až marihuana

Toxi tím pri razii narazil na pestovateľské stany či špeciálne upravené miestnosti pre pestovanie marihuany a zaistil nemalé množstvo drog. „Celkom 14 kg marihuany, 1 a pol litra Fénixových sĺz, čo je tinktúra z marihuany s vysokým obsahom THC, ďalej kokaín a extázu,“ vymenoval Radim Wita.

„Obvinenými bolo 19 osôb, päť z nich ako členovia organizovanej skupiny,“ povedal Radim Wita. Dvaja šéfovia gangu a jeden spolupáchateľ sú vo väzbe, zvyšok je stíhaný na slobode. „Dá sa povedať, že vinu väčšina priznáva,“ dodal.

Marihuana nie je horšia ako cigarety alebo alkohol, hovorí Obama. Sám ju fajčil

 Vyvážali za  hranice 

Vysoko organizovanú skupinu viedol manželský pár z Ostravy. Zásobovali svojich kumpánov vybavením na pestovanie marihuany a produkty od nich späť odoberali. „Celkom mali k dispozícii 25 pestovateľov , z toho 21 z nich na Ostravsku,“ uviedol Kamil Vašťák, šéf 11. oddelenie ostravskej kriminálky.

Odberateľov mali zabezpečené nielen v ČR, ale aj v Poľsku a Slovensku. „Inkasovali tisícové sumy, v celkovom súčte si prišli na státisíce eur. Len za 1 ml Fénixových sĺz si účtovali 40 eur, pri jednom odbere si teda prišli aj na desaťtisíc eur naraz,“ popísal ich obchody Kamil Vašťák.

Vláda USA konečne priznala, že marihuana skutočne zabíja rakovinu

Nikto zo zadržaných, až na jednu výnimku, nebol predtým súdne trestaný. „Nezarábali si ani tak na živobytie, ako skôr na luxusný život,“ povedal Kamil Vašťák a dodal: „Veríme, že sme urobili značný zásah do štruktúry trhu s marihuanou, ale nerobíme si ilúzie, že by kvôli tomu u nás bol jej nedostatok.“ členom gangu, ktorý v kraji pôsobil viac ako dva roky, hrozí 8 až 12 rokov za mrežami.

Prečo marihuana spôsobuje hlad? V čom sa podobá kokainu?