Rukami vlastných príbuzných zomrel Alireza Fazel Monfared. Dvadsaťročný Iránec požiadal tamojšie úrady, aby bol zbavený povinnosti nastúpiť do vojenskej služby z dôvodu jeho homosexuality.

O jeho žiadosti sa ale dozvedel jeho brat a dvaja bratranci, ktorí si podľa iránskych médií dlhodobo sťažovali, že mladík svojím vzhľadom zosmiešňuje ich rodinu. Potom, čo sa dozvedeli o udelenej výnimke, mali mladému mužovi odseknúť hlavu a pochovať ho! O ich skutku následne informovali Alírezovu matku, ktorá skončila v starostlivosti lekárov.

V utorok 4. mája bol zo svojho bytu v iránskom meste Ahvaz, ktoré leží v provincii Chúzistán, členmi rodiny odvezený Alireza Fazel Monfared. Jeho nevlastný brat a dvaja bratranci ho podľa informácií serveru Iranwire odviezli do dediny Borúmí, kde ho brutálne zavraždili.

Rukami vlastných príbuzných zomrel Alireza Fazel Monfared.

Mužovi mali sťať hlavu a následne jeho telo pochovať pod palmami. „V utorok v 7 hodín večer Alireza hovoril naposledy so svojou matkou. Potom prišiel za ním jeho nevlastný brat  s tým, že ho chce vidieť otec a dostal ho do auta a odviezol ho na okraj mesta,“ uviedol priateľ zavraždeného mladíka Aqil Abjat. Alireza mal mať dlhodobo strach zo svojej rodiny, a preto sa často sťahoval z mesta do mesta.

V pražskom gayklube nútili muža k prostitúcii 2,5 roka. Medzi obvinenými sú aj dvaja Slováci

Do Ahwaz podľa informácií server atavistickej organizácie 6 rang, ktorý sa venuje právam homosexuálov v Iráne, prišiel, aby získal kartu, ktorá ho zbaví povinnosti nastúpiť do vojenskej služby. Správa o udelení výnimky mu však prišla, keď nebol doma a podľa 6 rang sa dostala do rúk jeho brata.

Ako uvádza BBC Fars homosexuáli sú v Iráne neustále ohrozovaní vlastnými rodinami, kvôli čomu mnoho z nich odchádza do exilu. Odísť z krajiny plánoval aj Alireza, ktorý mal v úmysle predať svoj telefón a utiecť za hranice do Turecka a následne do exilu do Európy, avšak tam sa už nedostal.

Doživotie za homosexualitu je protiústavné, rozhodol súd v Ugande

Jeho kamarát Aqil o ňom nemal dlho správu, avšak údajne v poslednej správe, ktorú mu zanechal, bol plný nádejí na lepší život. „Do stredy som o ňom nepočul, vtedy ale Alírezov nevlastný brat zavolal jeho matke a povedal jej: Skončili sme to s ním. Inými slovami sa priznal k vražde Alireza. Jeho telo našli pod palmovými stromami,“ uviedol Aqil s tým, že jeho mama bola v šoku.

Zrútila sa a skončila v nemocnici. Jeho nevlastný brat si mal dlhodobo sťažovať na to, ako Alireza vyzerá a ako sa oblieka. Svojim zovňajškom vraj zosmiešňoval a zahanboval celú rodinu. Všetky tri osoby boli zatknuté a čelia obvineniu z vraždy a zo svojho činu sa budú spovedať pred súdom.

Začal „hon“ na homosexuálov, v Čečensku dvoch z nich utýrali na smrť

Organizácia 6 rang dlhodobo upozorňuje na nebezpečenstvo, ktorému sú vystavení homosexuáli v Iráne. Podľa paragrafu 7 odseku 5 vojenských predpisov sú homosexuáli v Iráne zbavení povinnosti odvodu. Tento paragraf sa uvádza na karte, ktorú získavajú potom, čo sú povinnosti zbavení.

Rodina, zamestnanci, polícia či vzdelávacie inštitúcie sa tak môžu dozvedieť o sexuálnej orientácii jedinca len pohľadom na kartu, čo bol zrejme aj prípad Alireza. O smrti Alireza informovala aj aktivistka a novinárka žijúci v exile Masih Alínežádová.

Snažil sa vyliečiť homosexualitu, nakoniec sa priznal, že je sám gay

„Odpočívaj v pokoji, Alireza Fazel Monfarede. Táto krásna dvadsaťročná duše z Iránu bola brutálne zavraždená jeho bratom a bratrancami kvôli tomu, že bol homosexuálny,“ uviedla na svojom účte na Twitteri s tým, že išlo o vraždu kvôli cti. „Iránska LGBTW komunita je napádaná režimom, tak fanatizmom v určitých rodinách,“ dodala. V Iráne sa homosexualita trestá trestom smrti. Až tisíce gayov mali byť po islamskej revolúcii v roku 1979 popravení.