Rusko dá svoj liek proti koronavírusu 17 krajinám. Dostaneme ho aj my

890

Rusko dodá svoj liek proti chorobe covid-19 nazvaný Avifavir ďalším 17 krajinám, vrátane Slovenska. Informovala o tom dnes agentúra Reuters. Moskva doteraz prípravok dala k dispozícii šiestich spriateleným štátom.

Liek Avifavir, ktorý v máji získal povolenie od ruských úradov, je založený na lieku Favipiravir, ktorý bol vyvinutý v Japonsku a je široko používaný pri liečbe vírusových ochorení. Štátny investičný fond RDIF, ktorý sa na vývoji lieku proti koronavírusu podieľa, vo štvrtkovom vyhlásení uviedol, že klinické testy v Japonsku a Rusku potvrdili účinnosť týchto látok. Favipiravir sa testuje aj v Česku.

Rusko sa usiluje o vedenie v celosvetovom boji proti koronavírusu, pripomína agentúra Reuters. Už teraz vyváža testy na covid-19 a uzavrelo medzinárodné dohody na dodávky svojej vakcíny Sputnik V proti covidu-19.

Pitie spermií vás zachráni pred koronavírusom, hlása potetovaná prsnatá krásavica.

 Lacnejšie ako  remdesivir 

Avifavir majú už teraz k dispozícii Bielorusko, Bolívia, Kazachstan, Kirgizsko, Turkménsko a Uzbekistan, teda napospol štáty bývalého Sovietskeho zväzu. Teraz k nim v Európe pribudne Slovensko, Srbsko a Bulharsko. Z ďalších významných krajín, ktoré liek dostane, RDIF menoval Brazíliu, Saudskú Arábiu či Juhoafrickú republiku.

Novak Djokovič s manželkou má koronavírus, následkom tenisovej párty

RDIF uvádza, že lieky vyrobené na báze favipiraviru sú trikrát až štyrikrát lacnejšie ako remdesivir, ktorý ako prípravok na liečbu pacientov so závažným priebehom covidu-19 minulý týždeň odporučila Európska agentúra pre lieky (EMA).